Praca w gastronomii, jak wiadomo, nie jest pracą łatwą i nie każdy sobie z nią dobrze poradzi. W szczególności kucharze muszą być odporni na stres, sprytni, a także wiedzieć, jak należy poprawnie przechowywać żywność, aby ta się nie psuła. W dużej mierze chodzi przecież o straty, a raczej ich brak, a więc zysk dla kawiarni, restauracji czy innego zakładu gastronomicznego.
W chłodnie gastronomiczne produkty należy umieszczać zgodnie z ogólnymi zasadami przechowywania żywności, a więc warzywa i owoce na dole, mięso też raczej nisko, a produkty nabiałowe, ciasta, jaja, wędliny - najwyżej. Jeżeli chodzi o warzywa i owoce, najwygodniej jest je przechowywać w specjalnych pojemnikach. Wyobraźmy sobie np. cytrusy - pomarańcze, grejpfruty czy cytryny - zakłady gastronomiczne zamawiają ich niezliczone ilości - najlepiej jest je przesypać do pojemników i poukładać na regałach w chłodni.
Chłodnie dzięki poszczególnym produktom przesypanym do pojemników (tym, które się da przesypać) sprawiają wrażenie uporządkowanych, harmonijnych, łatwiej jest znaleźć kucharzowi to, czego potrzebuje. Poza tym niewątpliwą zaletą jest oszczędność miejsca. Wyobraźmy sobie wyżej wspomniane cytryny, które walają się jedna na drugiej, a przy okazji spadają przy każdorazowym wzięciu jednej czy dwóch. Dzięki umieszczeniu ich w pojemniku możliwe jest ich okiełznanie, a przy okazji pojemnikiem łatwiej jest sterować przy robieniu miejsca w chłodnie dla nowych produktów.
Wiadomo, że w pracy kucharza liczy się przede wszystkim czas. Gotować trzeba smacznie i oszczędnie, ale przede wszystkim szybko. Żeby tak było, niezwykle ważne jest uporządkowanie zaplecza w zakładzie gastronomicznym - od tego wszystko się zaczyna.
Published by